depresja

Depresja u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie

Czasami w życiu bywa tak, że mamy gorszy nastrój i najchętniej zostalibyśmy sami w domu; od czasu do czasu taka sytuacja jest normalna. Przecież żaden człowiek nie chodzi całe życie wiecznie uśmiechnięty i radosny. Czasami możemy niektóre osoby tak odbierać, ale często jest to nałożona maska. Co jednak jeżeli taki stan nie mija? Bardzo możliwe, że przyczyną tego jak się ostatnio czujemy jest właśnie depresja. Każdy z nas o niej słyszał, ale tak naprawdę nie do końca zdajemy sobie sprawę czym jest. Każde choćby chwilowe pogorszenie nastroju nazywamy depresją. Jednak o depresji możemy mówić w sytuacji, kiedy taki stan jest długotrwały (min 2 tygodnie). Jeżeli złość czy smutek mijają nam po kilku godzinach albo dniach, nie ma się czym niepokoić. Jest to zwykłe pogorszenie nastroju, które każdy z nas nie raz odczuwał i jeszcze nie raz nas to spotka.

Skąd się bierze depresja

Depresja, jest to przewlekla choroba związana z zaburzeniami nastroju. Jest to taka sama choroba jak każda inna, bardzo powszechna. Na świecie choruje na nią 350 mln ludzi, w samej Polsce jest to 1,5 mln. Może się przytrafić każdemu z nas w dowolnym momencie. Życie nie należy do łatwych miłych i przyjemnych. Każdego z nas mogą dotknąć problemy w pracy, związku czy w innych dziedzinach. Nie jest to bajka, a kiedy negatywnych emocji zaczyna przybywać,a my nie potrafimy sobie z nimi poradzić, jest to prosta droga do depresji. Nawet jeżeli wszystko układa się w naszym życiu idealnie, a mamy genetyczne skłonności do tej choroby, depresja może zaatakować znienacka, bez żadnego powodu ani ostrzeżenia.

Objawy depresji

Nie ma na nią żadnej szczepionki, a herbatki albo ziołowe leki z apteki pomagają jedynie w sposób doraźny oraz bardzo łagodny.
Osoba z depresją praktycznie przez cały czas odczuwa smutek. Życie zaczyna być szare, pozbawione barw. Nic nam się nie chce, nie mamy na nic siły. Czujemy się, jakby ktoś odłączył nam kabel z zasilaniem. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe objawy takie jak: bóle głowy czy mięśni, zmęczenie, zaburzenia snu, problemy z apetytem, drażliwość, agresja.

Depresja a alkohol

Bardzo częstym i niebezpiecznym “radzeniem” sobie z tego typu problemami jest sięganie po alkohol. Jedno piwko, czy kieliszek i już czujemy się trochę lepiej. Niestety ta chwilowa poprawa jest bardzo złudna. Po wytrzeźwieniu, wszystko wraca do nas ze zdwojoną siłą. Sięgamy wtedy po alkohol coraz częściej, aż w pewnym momencie staje się on nieodłącznym elementem naszego życia. Wpadamy w spiralę i staczamy się coraz bardziej na dno. Problemów nie da się zapić, a alkohol nie jest lekarstwem, ani rozwiązaniem naszych problemów. Wręcz przeciwnie, połączenie depresji i alkoholu może doprowadzić do tragicznych skutków.

Depresja u mężczyzny

Na depresję częściej chorują kobiety, częściej też się leczą z tego powodu. Jednak wśród samobójstw spowodowanych depresją 80% dotyczy mężczyzn. W związku z tym należy sobie zadać bardzo ważne pytanie. Skoro to kobiety częściej chorują na depresję, to dlaczego w zdecydowanej większości przypadków u mężczyzn ta choroba prowadzi do tragicznego skutku?

Największym problemem jest panujące przekonanie, że prawdziwy mężczyzna nie płacze i nie rozmawia o emocjach. Kobiety mają koleżanki, którym często żalą się ze swoich problemów. Mężczyźni zaś tłumią w sobie negatywne emocje. W momencie, kiedy tych negatywnych emocji jest zbyt dużo, czynią one z czasem coraz większe spustoszenie w naszej psychice.
Przecież rozmawianie o problemach, żalenie się czy płacz są dobre dla kobiet. A ja jestem prawdziwym facetem, a nie jakąś babą.
I takie myślenie jest przysłowiowym a w wielu przypadkach dosłownym gwoździem do naszej trumny

Mężczyźni zmagający się z depresją świetnie potrafią ukrywać swój stan. Przywdziewają maski z uśmiechniętą buzią i światem idealnym, bez problemów.
W takiej sytuacji rodzina i bliscy często nie zdają sobie sprawy, w jak złej kondycji psychicznej możemy się znajdować.

Jak wyjść z depresji

Pierwszym i najważniejszym krokiem do wyjścia z depresji jest uświadomienie sobie problemu. Należy stanąć przed lustrem i szczerze porozmawiać z samym sobą. “Tak, dzieje się ze mną coś niedobrego. Mam problem i potrzebuje pomocy” Nie bójmy się mówić o emocjach, nie bójmy się prosić o pomoc. Takie zachowanie nie jest oznaką słabości. A wręcz przeciwnie, jest to domeną prawdziwego silnego mężczyzny.

Musimy sobie uświadomić, że z depresją nie poradzimy sobie sami. Potrzebujemy fachowej pomocy. Czasami wystarczą rozmowy z psychologiem. Czasami będzie zaś potrzebna pomoc psychiatryczna i farmakoterapia. Problemy i negatywne emocje, które doprowadziły nas do stanu, w jakim obecnie się znajdujemy, nawarstwiały się w nas od dłuższego czasu. Dlatego musimy uzmysłowić sobie, że z depresji nie wyciągnie nas jedna rozmowa z psychologiem czy opakowanie tabletek. Proces dochodzenia do zdrowia i stanu równowagi psychicznej będzie trwać. Będzie to długa i trudna walka. Jednak musimy ją stoczyć, ponieważ stawką tutaj jesteśmy my sami i nasze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *