perfumy idealne

Perfumy idealne – ABC zakupu oraz używania perfum

Perfumy często dostajemy w prezencie i psikamy się “czymś” przez cały rok, dopóki się nie skończy. Czasami jednak trzeba wybrać się samemu do drogerii, po jakiś nowy zapach. I wtedy właśnie robi się prawdziwy problem. Dziesiątki, jeżeli nie setki kolorowych flakonów. Po chwili wydaje nam się, że wszystkie pachną praktycznie tak samo. Uśmiechnięte Panie pytają się w czym mogą pomóc, a my wychodzimy z jakąś promowaną nowością za kilka setek. Wracamy do domu i okazuje się, że jednak ten perfum wcale się nam nie podoba. Celem uniknięcia takiej sytuacji, warto jest poznać kilka wskazówek jak odnaleźć się w tym świecie zapachów i wybrać perfumy idealne.

Rodzaje perfum

Na opakowaniach perfum możemy spotkać różne, tajemniczo brzmiące nazwy oraz oznaczenia. Ogólnie nazywamy je wszystkie perfumami, jednak prawdziwe perfumy tak naprawdę są bardzo rzadkie i drogie. Przyjrzyjmy się więc co tak naprawdę znaczą nazwy naszych perfum, oraz jakie powinniśmy wybrać.

Perfumy (parfum) – rzadko spotykane w popularnych perfumeriach. Charakteryzują się bardzo dużą trwałości oraz wysoką zawartością olejków zapachowych (20-40%). Z reguły są drogie, a ich ceny mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Wody perfumowane (EDP – eau de parfum) – ich zapach potrafi się utrzymywać nawet przez cały dzień na naszej skórze. W swoim składzie zawierają 10-20% olejków zapachowych.

Wody toaletowe (EDT – eau de toilette) – najczęściej spotykany rodzaj perfum. Zawartość olejków zapachowych stanowi 5-10%. Zapach utrzymuje się na skórze do kilku godzin.

Wody kolońskie (EDC – eau de cologne) – stężenie perfum w ich przypadku stanowi 3-5%. Bardzo dobrze sprawdzają się latem przy wysokich temperaturach, jeżeli nie chcemy, aby wszyscy wokół popadali od intensywności naszych klasycznych perfum.

Wody odświeżające (eau de fraiche) – cechują się najniższym stężeniem olejków zapachowych 1-3%. Jak sama nazwa wskazuje służą do delikatnego odświeżenia.

Skład perfum

Czytając opisy perfum spotkamy się z określeniem nut zapachowych. Są one zbiorem zapachów uwalniających się w trakcie kontaktu perfum ze skórą. Każda nuta odróżnia się od pozostałych szybkością parowania, czyli trwałością. Każdy zapach składa się z trzech takich podstawowych nut. Nuty głowy, serca oraz bazy.

Nuta głowy – wyczuwalna zaraz po użyciu. Na początku zapach jest bardzo intensywny, jednak nuta ta utrzymuje się do kilkunastu, maksymalnie 30 minut. Jest to swego rodzaju reklama oraz wizytówka perfum, która ma skłonić nas do zakupu.

Nuta serca – wyczuwalna po około 10-30 minut od naniesienia perfumu na skórę. Potrafi utrzymać się nawet do 2 godzin.

Nuta bazy – to właśnie ten zapach utrzymuje się najdłużej na naszej skórze. Stanowi swego rodzaju podstawę zapachu i to ona decyduje o jego charakterze. Utlenia się bardzo powoli, w związku z czym to ta nuta zapachowa jest odpowiedzialna za to jak długo zapach będzie wyczuwalny. Woń nuty bazowej na ubraniach może być wyczuwalna nawet po kilku dniach.

Twórcy perfum tak komponują swoje zapachy, aby nuty zapachowe były do siebie podobne i rozwijały się w sposób harmonijny. Należy pamiętać o tym, że perfumy nie mają jednego stałego zapachu. Wraz z upływem czasu zapach ten będzie się zmieniał. W związku z czym nie kupujmy perfum po jednym, powąchaniu. Pochodźmy najpierw trochę spryskani nowym zapachem, tak, aby poznać jego pełną woń.

Rady przy zakupie perfum

W sytuacji, kiedy będziemy wybierać się do drogerii po zakup nowych perfum, warto jest poznać kilka przydatnych wskazówek. Dzięki ich znajomości, kupimy taki perfum, z którego na pewno będziemy długo zadowoleni..

Jeżeli planujesz wizytę w perfumerii, w miarę możliwości nie używaj wcześniej perfum, ani innych zapachowych kosmetyków. Chodzi o to, aby zapachy się ze sobą nie mieszały, a co za tym idzie, abyś poczuł faktyczną woń perfum.

W trakcie wizyty w perfumerii nie wąchaj więcej niż 3-4 zapachów. Z czasem nasz nos nie jest już tak efektywny i wszystkie zapachy będą wydawać się nam podobne.

Pomiędzy kolejnymi testami zapachów powąchaj ziarna kawy. Powinny znajdować się w każdej lepszej perfumerii. Kawa przyczynia się do pochłaniania zapachów. Dzięki takiemu zabiegowi, lepiej poczujesz prawdziwą woń kolejnych perfum.

Kieruj się zapachem perfum. Niby oczywiste, ale jednak nie dla wszystkich. Część osób kupuje perfumy na podstawie ładnego opakowania, reklamy cz opisu stworzonego przez speców od marketingu.

Nie wąchaj korków od perfum, najpierw spsikaj papierek, a jeżeli zapach Ci się spodoba wtedy spryskaj nadgarstek. Każdy z nas ma trochę inne ph skóry, oraz bytujące na jej powierzchni bakterie. W związku z tym zapach perfum na różnych osobach może się różnić.

Nie kupuj od razu, pod wpływem impulsu i pierwszego wrażenia. Po wypróbowaniu kilku perfum, wyjdź z perfumerii i po kilku godzinach sprawdź faktyczny, bazowy zapach perfumu oraz oceń jego trwałość.

Uważaj na różnego rodzaju okazje oraz “zamienniki” oferowane na allegro oraz innych serwisach. W większości są to podróbki bardzo słabej jakości.

Zasady używania perfum

Myj się – wydaje się oczywiste i każdy powinien o tym wiedzieć, ale o zgrozo, wcale tak nie jest. Perfumy to nie są odświeżacze powietrza. Nie zamaskują naszego własnego zapaszku np po siłowni. Nie ma że boli, jeżeli ociekamy potem i wydalamy mało przyjemną woń, to marsz pod prysznic. Trzeba się wykąpać, założyć świeże, czyste ubranie, a potem dopiero użyć perfum. Nie ma chyba nic gorszego niż mieszanka potu oraz połowy flakonu wylanych perfum. Taki delikwent powinien być traktowany jako zagrożenie biologiczne i trafić do izolatki.

Umiar to podstawa – bardzo Cię proszę, zlituj się nad otoczeniem i nie wylewaj na siebie połowy flakonu perfum. To jest tragedia dla nosa, jak idziesz na ulicy za facetem i z kilometra czujesz zapach jego perfum. Pół biedy jeszcze na ulicy, jeżeli będziesz z taką osobą jechać latem, w komunikacji miejskiej, to doskonale zrozumiesz o czym pisze. Perfumy ma delikatnie czuć druga osoba, dopiero jak się zbliży do nas. Dlatego używaj perfum z umiarem 1-2 psiknięcia na nadgarstki lub za uchem i wystarczy. Dobrym sposobem jest rozpylić chmurę perfum i przejść przez nią.

Zapach dobieraj odpowiednio do okazji – perfumy powinniśmy traktować jako element naszego ubioru. Tak więc, jak i strój, perfumy muszą być odpowiednio dobrane do okazji. Powinniśmy stosować inne rodzaje perfum do pracy, inne na na wieczorne wyjście oraz zupełnie inne na siłownie.W ciągu dnia używajmy raczej lżejszych, bardziej dyskretnych zapachów. Jeżeli wybieramy się np na siłownię w zupełności wystarczy nam zwykły dezodorant, ewentualnie odrobina wody kolońskiej albo odświeżającej. W przypadku wieczornego wyjścia możemy postawić na mocniejsze, bardziej wyraziste nuty.

Zapach perfum dobieraj do pory roku – wraz ze wzrostem temperatury, zapach jest dużo bardziej wyczuwalny. Wiosną i latem dobrze sprawdzą się lekkie, ożywcze perfumy z główną nutą kwiatową oraz cytrusową. Natomiast jesienią i zimą, kiedy słupek rtęci się obniża, możemy postawić na wyraziste męskie perfumy z rozgrzewającymi nutami przypraw korzennych.

Nie mieszaj zapachów – każdego dnia w trakcie codziennej pielęgnacji używamy wielu kosmetyków. Żele pod prysznic, mydła, dezodoranty, balsamy, wody po goleniu. Większość z nich jest perfumowana. W związku z tym, jeżeli dodamy do tego jeszcze perfumy, będziemy pachnieć milionem różnych zapachów, jak chodząca drogeria. Celem uniknięcia takiego efektu, postarajmy się używać wszystkich produktów z podobnej linii zapachowej. Jeżeli jest to niemożliwe, kupujmy kosmetyki bezzapachowe.

Czy zapach ma znaczenie

Zapach jest naszą wizytówką, to on dociera do mózgu osoby z którą rozmawiamy jako pierwszy. Tylko na podstawie naszego zapachu, druga osoba, w przeciągu ułamków sekund podświadomie może wyrobić sobie zdanie na nasz temat. Może spowodować wzrost podniecenia u kobiety, miłe wspomnienie z dzieciństwa, czy marzenie o egzotycznej podróży. To jak pachniemy w dużej mierze świadczy o nas, oraz o tym jak zostaniemy odebrani przez otoczenie. Możemy mieć wysportowane ciało, idealną cerę czy świetnie dobrane ubrania. Jednak jeżeli przy tym wszystkim nasz zapach będzie nieprzyjemny dla drugiej osoby, to nikt nawet nie będzie chciał przebywać w naszym otoczeniu. Nie musimy wydawać od razu setek czy tysięcy złotych na najnowsze markowe perfumy. Najważniejsze, aby zapach był dobrze dobrany do nas oraz do okazji. A dobrze dobrany zapach jest nieodłącznym elementem naszego wizerunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *